TRADIČNÍ STRAŠENÍ V Trutnově

Založeno: 21.05.2008 00:00

Novinky

TRADIČNĚ v polovině května se v trutnovském parku a okolních lesích vyskytují STRAŠIDLÁCI - neznámé a téměř vyhynulé druhy strašidel. Tuto akci pořádá Dům kultury Trutnov a ke spolupráci zve i náš divadelní spolek, neboť představiteli roztodivných Strašidláků - už také TRADIČNĚ - jsou právě úpičtí divadelníci.
A stejně tomu tak bylo i letos v sobotu 17. 5. Přibližně 2.200 účastníků vidělo na asi tříkilometrové trase Jeřabinku voňavou (Lenka Šrejberová) - krásnou vílu mluvící sengláčtinou, Podrostníčka pařezového (Jana Šrejberová) - mírně dotěrného a ohromně hbitého a upovídaného skřítka, Buldimánka šetrného (Roman Janda) - který se třeba i divil, proč děti chodí už do třetí třídy, když by jim přece stačila jen ta první, Pýřivce zkoprnělého (Čenda Mach) - zvláštního střapatého tvora, vydávajícího žaboslepičí skřeky a pohybujícího se jen zvláštními přískoky, Sampíra hrozného (Zina Rýgrová) - černého, hnusného a nebezpečného neurvalce. Dále se setkali se dvěma Nedužinkami bledulemi (Petra Nývltová a Dáša Machová) - které neustále kýchaly, kašlaly a prskaly bacily, se Stěžoválkem znechuceným (Pavel Mach) - nadávajícím a žehrajícím na všechno a na všechny, Hejkalovcem lesním (Jára Kadaník ml.) - tvorem se zvířecí hlavou, ze které vycházely halasné zvuky, jeky a hejkání. Potkali i Jedovnici kobří (Pavlína Suková) - hadí ženu s (někdy) stříkajícím jedovým zubem na čele, Houbábinku nazelenalou (Jana Hetflejšová) - na první pohled milou osůbku, která ovšem měla v záloze i jedovaté houbičky, Dračnici lstivou (Maruška Píšová) - která neustále tvrdila, že ji bolí zuby, vyžadovala od všech pohlazení a soucit, a pokud ho někdo neprojevil, byla pořádně nevrlá. Jako poslední na trase byli dva Cimrníci lékařští (Pavel Černý a Pavel Švorčík) - každého prohlíželi, kontrolovali, stanovovali jeho diagnózu (Moribundus, gromisida atd.), dětem věnovali bílé kamínky - léčivé merindyny.
Funkci pořadatelů - hlídačů jednotlivých Strašidláků zastali: Jana Soukupová, Jiří Rýgr, Zdeněk Dietrich, Honza Špaňko, Eva Jörková, Jindřiška Kleinerová, Jára Kadaník st., Blanka Melicharová a Marek Zvelebil.
Nejen účastníci akce odcházeli nadšení nevšedním zážitkem, hezkou procházkou i skvělým počasím. I samotní účinkující byli spokojení a nic na tom nezměnilo ani to, že Jana Šrejberová pak nemohla z toho věčného pobíhání skoro chodit, Zině nešla umýt černá barva z obličeje, Jára málem přišel ze samého hejkání o hlasivky, Petru a Dášu nakonec opravdu začalo pobolívat v krku...
Všem moc díky a za rok zase do toho!
(Zina Rýgrová)
Fotografie pořídil Zdeněk Fibír: zleva - 1. Hejkalovec, 2. Pýřivec, 3. Jedovnice, 4. Jeřabinka

Navigace

Kontaktní informace

Spolek divadelních ochotníků Alois Jirásek

Chelčického 216, 542 32 Úpice
IČ:47466014